Galeria fotograficzna (Photo Gallery) zdjęcia

Eksperymentalna publikacja własnych zdjęć marek@zukint.pl


Strona główna :: Zaloguj mnie
Lista albumów :: Ostatnio przesłane :: Komentarze :: Popularne :: Najlepiej ocenione :: Ulubione :: Szukaj
Wybierz język:

Strona główna > Wakacje > Egipt

Kair ( Cairo ) - Egipt


HPIM0538.JPG

Kair - arab. القاهرة; [al-Qāhirah] jest stolicą i największym miastem Egiptu. Mieszka w nim około 6 787 000 mieszkańców. Kair (Al- Kahira) jest umieszczony nad brzegami i na wielu wyspach Nilu. Dzisiejszy Kair jest centrum świata arabskiego. Bliskość znanych na całym świecie zabytków i duża liczba muzeów (m.in. znane Muzeum Egipskie) sprawiają, że turyści często odwiedzają to miasto.

40 plików, ostatni dodany 02, Styczeń 2009
Album oglądany 23 razy

Kair ( Cairo ) Zabytki - Egipt


HPIM0643.JPG

Kair jest gęsto zaludnionym miastem. Przedmieścia rozciągają się na zachodnim brzegu Nilu, najciekawsza część Kairu znajduje się po wschodniej stronie rzeki. Centrum jest nowoczesne z enklawą XIX-wiecznej, eleganckiej architektury. Wyspy na Nilu, Gezira i Roda, są spokojne i zielone. Najstarszą częścią jest Stary Kair, pełen zabytków rzymskich i wczesnochrześcijańskich. Najładniej prezentuje się Kair muzułmański, z minaretami i kopułami meczetów, bazarami i pasażami. Na północnym wschodzie leży elegancka Heliopolis.

40 plików, ostatni dodany 04, Styczeń 2009
Album oglądany 33 razy

Giza i Sakkara - Egipt


HPIM0765.JPG

Giza (arab. الجيزة; [al-ǧīzah] lub [al-Gīza]) – miasto w starożytnym Egipcie leżące na lewym brzegu Nilu, około 20 km od Kairu. Giza znana jest jako miejsce jednych z najbardziej imponujących budowli starożytności, powstałych na tym terenie w większości w XXV w. p.n.e., przy czym słynne piramidy oddalone są o ok. 8 km od centrum starożytnej Gizy. Kompleks piramid oraz pozostałości państwa były atrakcją turystyczną już w starożytności, kiedy niektóre z budowli liczyły 2000 lat.

52 plików, ostatni dodany 05, Styczeń 2009
Album oglądany 29 razy

Dahszur i Majdum - Egipt


HPIM0902.JPG

Meidum (Mejdum, Maydum, Medum, Madum) - miejscowość w Egipcie na południe od Sakkary i Dahszur. Znajduje się tu południowa część nekropoli memfickiej z piramidą władcy starożytnego Egiptu Snofru, ojca Cheopsa z IV dynastii (XXVII/XXVI w. p.n.e.), o kształcie ściętej wieży.
Dahszur (Dahshur)- nekropola staroegipska z okresu Starego i Średniego Państwa, położona około 3 km na południe od nekropoli w Sakkara. Zbudowano tu 5 piramid: dwie króla Snofru (ojca Cheopsa) z IV dynastii, z okresu Starego Państwa (zbudował on jeszcze dwie piramidy w Seila i Meidum), oraz trzy: Amenemhata II, Senusereta III i Amenemhata III z XII dynastii, z okresu Średniego Państwa. Piramidy owe zbudowane zostały z cegły mułowej jedynie z oblicowaniem wapiennym, co po rozebraniu licówki spowodowało ich niemal całkowity rozpad.

40 plików, ostatni dodany 11, Styczeń 2009
Album oglądany 28 razy

Wyspa File i Abu Simbel - Egipt


HPIM1047.JPG

Wyspa File – egipska wyspa na Nilu na wysokości I katarakty. W czasach starożytnych na wyspie znajdował się ośrodek kultu Izydy. W starożytnym Egipcie wierzono, że pierwszym kawałkiem lądu, który wynurzył się z wód Chaosu, była właśnie wyspa File. Abu Simbel (rzadziej – Abu Sunbul, ar. أبو سمبل, z greckiego Syene) – miejscowość w okręgu Muhafazah w Egipcie. W Abu Simbel znajduje się kompleks świątynny złożony z dwóch świątyń zbudowanych przez Ramzesa II.

40 plików, ostatni dodany 14, Styczeń 2009
Album oglądany 32 razy

Asuan, Kom Ombo i Edfu - Egipt


HPIM1154.JPG

Asuan – miasto na południu Egiptu, stolica gubernatorstwa. W pobliżu, znajduje się starożytny kamieniołom sjenitu. Powyżej, na Nilu zbudowano Wysoką Tamę. Poniżej Wysokiej Tamy, czyli bliżej samego miasta Asuan, znajduje się zbudowana na początku XX wieku Tama Asuańska, starsza i niższa od Wysokiej.
Kom Ombo - (egip. Nebit - Miasto złota,ar. (كوم أمبو) Kaum Umbu, łac. Ambo i Ombi, pol. Ombria) - obecnie niewielkie, rolnicze miasto, słynące ze stojącej tam świątyni i z starożytnych warsztatów rzemieślniczych, zajmujących się obróbką złota.
Edfu (Idfu, egip. Behdet, w czasach rzymskich Apollonopolis Magna) – miasto stolica nomu, ośrodek produkcji rolniczej, nadgraniczne centrum handlowe. Już w starożytnym Egipicie Edfu było ośrodkiem kultu Horusa. W czasach ptolemejskich wybudowana została świątynia tego bóstwa, która należy do najlepiej zachowanych egipskich budowli sakralnych z tego okresu i jest drugą co do wielkości spośród zachowanych świątyń w Egipcie

40 plików, ostatni dodany 21, Styczeń 2009
Album oglądany 26 razy

Hurghada i Sharm El Sheikh - Egipt


HPIM1481.JPG

Hurghada (arab. Al Ghardaqah الغردقة) – miasto turystyczne w Egipcie na wybrzeżu Morza Czerwonego. Miasto zostało założone w początkach wieku XX i pełniło rolę osady rybackiej. Jednak od wczesnych lat 80. stało się ważnym ośrodkiem turystycznym i jest ciągle powiększane przez arabskich i zagranicznych inwestorów.
Szarm el-Szejk, Sharm al-Shaykh, Szarm asz-Szajch, Sharm el-Sheikh, (شرم الشيخ) – miasto i kurort w Egipcie, w południowej części półwyspu Synaj – muhafaza Synaj Południowy – leżące nad brzegiem Morza Czerwonego w odległości 80 kilometrów na południe od Góry Synaj.

38 plików, ostatni dodany 27, Styczeń 2009
Album oglądany 26 razy

Dolina Królów i Isna - Egipt


HPIM1319.JPG

Isna, Isnā, Esna, m. w południowej części Egiptu (muhafaza Kina), na zachodnim brzegu Nilu; 71 tys. mieszk. (2005); ośr. handl. regionu roln.; rzemiosło; przemysł ceramiczny i bawełniany; pozostałości świątyni boga Chnuma z dekoracją reliefową i zespołem tekstów hieroglificznych (teksty mitol., hymny, kalendarze świąt z opisami rytuałów).

40 plików, ostatni dodany 28, Styczeń 2009
Album oglądany 24 razy

Luksor i Karnak - Egipt


HPIM1384.JPG

Luksor (arab. الأقص, el-Uksur) - miasto w południowym Egipcie, na prawym brzegu Nilu, w miejscu południowej części starożytnych Teb, oddzielone kanałem od części północnej, zwanej obecnie Karnak. W starożytności zwane egip. Ipet-resejet - "Harem Południowy". Luksor jest jednym najpopularniejszych, z turystycznego punktu widzenia, miast w Egipcie.
Karnak – egip. Ipet-sut - miejscowość na wschodnim brzegu Nilu, 2,5 km na północ od Luksoru. W starożytności miejscowość była częścią Teb, a obecnie postrzegana jest przez wielu jako część Luksoru, jako że obie miejscowości tworzą zwarty zespół miejski.

28 plików, ostatni dodany 29, Styczeń 2009
Album oglądany 30 razy

Góra Synaj i Klasztor św. Katarzyny - Egipt


HPIM1589.JPG

Góra Synaj (arab. Jabal Mūsá hebr. הר סיני ), Góra Mojżesza – góra w Egipcie, w południowej części Półwyspu Synaj, w muhafazie Południowy Synaj. Wysokość 2.285 m n.p.m. Tradycyjnie utożsamiana z biblijną górą Horeb, gdzie, według Starego Testamentu, Bóg przekazał Mojżeszowi kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań i zawarł przymierze z narodem izraelskim.
Klasztor Świętej Katarzyny znajduje się u stóp góry Świętej Katarzyny, na półwyspie Synaj, w Egipcie w muhafazie Południowy Synaj. Wzniesiony na wysokości 1570 m n.p.m., należy do prawosławnych Greków. Tutejszy przeor nosi godność arcybiskupa Synaju - od grudnia 1973 arcybiskup Damian (najczęściej przebywa w Kairze lub Raifie w Libanie). Klasztor znany jako miejsce, gdzie Bóg przemówił do Mojżesza, ukazując się jako płonący krzak.

34 plików, ostatni dodany 29, Styczeń 2009
Album oglądany 28 razy

Ras Sedr i Kanał Sueski - Egipt


HPIM1634.JPG

Ras Sedr jest ośrodkiem wypoczynkowym z pieknymi plazamy nad Morzem Czerwonym. Ośrodek ten nie jest tak znany jak inne w Egipcie, przez obcokrajowców. Miejsce jest znane przez mieszkańców Egiptu jako świetne do uprawiania surfingu.
Kanał Sueski (arab. قناة السويس [Qanā al-Suways]) — wykopany w latach 1859-1869 kanał głębokowodny dla statków morskich, łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. W południowej części trasa kanału przebiega przez Jezioro Krokodyli, Wielkie Jezioro Gorzkie i Małe Jezioro Gorzkie.

15 plików, ostatni dodany 29, Styczeń 2009
Album oglądany 21 razy

Pożegnanie z Egiptem i Afryką - Egipt


HPIM1668.JPG

Afryka jest tym kontynentem który sąsiaduje z europą i kojarzy się z Czarnoskórymi ludźmi, pustynią, puszczą, dzikimi zwierzętami. Jest najbiedniejszym kontynentem na kuli ziemskiej, dotkniętym wieloma plagami – takimi jak malaria oraz AIDS – a także miejscem, gdzie największa część ludności cierpi niedożywienie lub nawet głód. Egipt jest państwem które jest sławne przez swoje wielotysiąc letnie dziedzictwo kultury i materialne pozostałości. Dziś egipt nie jest w swoim najlepszym okresie, nie wiem co jest tego powodem, ale wydaje mi się, że jest to spowodowane wysokimi temperaturami i zwiazanymi z takim klimatem tradycjami i przyzwyczajeniami

24 plików, ostatni dodany 30, Styczeń 2009
Album oglądany 23 razy

albumów: 12 stron: 1

Losowe pliki - Egipt
HPIM0697.JPG
Egipt - Kair ( Cairo ) Zabytki - Meczet Kwadratowy - Wierza meczetu103 odsłonWierza tego meczetu ma wyjątkowo w stosunku do innych wierz, schody na zewnątrz
HPIM1617.JPG
Egipt - Klasztor św. Katarzyny - Miejsce gdzie rośnie krzew który jest jak głosi legenda tym który, był Krzewem Gorejącym200 odsłon
HPIM0815.JPG
Egipt - Sakkara - Hieroglify egipskie - przedstawiajace sceny z życia egiptu i ważne wydarzenia I98 odsłon
HPIM0904.JPG
Egipt - Majdum ( Meidum ) - Piramida w Meidum i okolica66 odsłon

Ostatnio dodane - Egipt
HPIM1697.JPG
Egipt - Pożegnanie z Egiptem i Afryką - Ogród nad morzem116 odsłonZieleń tak cieszy w Egipcie jak nic.30, Styczeń 2009
HPIM1696.JPG
Egipt - Pożegnanie z Egiptem i Afryką - Wieżą pieknie zdobionego budynku112 odsłonPiekne zdobienia pokazują fantazję projektanta30, Styczeń 2009
HPIM1694.JPG
Egipt - Pożegnanie z Egiptem i Afryką - Budynek państwowy nowo odrestaurowany117 odsłonPerełka architektoniczna30, Styczeń 2009
HPIM1693.JPG
Egipt - Pożegnanie z Egiptem i Afryką - Ogród120 odsłonJeszcze jeden piękny ogród, a w nim wielkie stare zielone drzewa.30, Styczeń 2009