Galeria fotograficzna (Photo Gallery) zdjęcia

Eksperymentalna publikacja własnych zdjęć marek@zukint.pl


Strona główna :: Zaloguj mnie
Lista albumów :: Ostatnio przesłane :: Komentarze :: Popularne :: Najlepiej ocenione :: Ulubione :: Szukaj
Wybierz język:

Strona główna > Wakacje > Zakopane > Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

HPIM5222.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Widok sanktuarium idąc od strony Zakopanego453 odsłon"Wiem, że w tej modlitwie Kościoła na całej ziemi w intencji mojego powrotu do zdrowia i posługi Piotrowej uczestniczyło także Zakopane. Wiem, że gromadziliście się w waszych kościołach parafialnych, a także w kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, aby odmawiać różaniec, prosząc o zdrowie i siły dla mnie."
(Jan Paweł II)
HPIM5224.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Tablice informacyjne opisujące historię oraz ważniejsze chwile z życia sanktuarium340 odsłonDrogę do Sanktuarium wytyczają rozwieszone nad ulicą transparenty. Stanowią one ostatnie przygotowanie pielgrzymów do spotkania z Matką Bożą Fatimską i Jej Synem. Przypominają o konieczności zawierzenia Matce Najświętszej i o roli modlitwy różańcowej. Pomagają w tym cytaty z nauczania Papieża.

HPIM5226.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Pomnik Papierza Jana Pawła II437 odsłon"Drodzy Bracia i Siostry! Wasze sanktuarium na Krzeptówkach jest mi w najszczególniejszy sposób bliskie i drogie. Czcicie w nim figurę Matki Boskiej Fatimskiej."
Te słowa Jan Paweł II wypowiedział o tym sanktuarium.
HPIM5229.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Ołtarz z koronowana figurą Matki Bożej Fatimskiej580 odsłonWnętrze kościoła budowane pod kierownictwem ks. Mirosława Drozdka SAC - Kustosza Sanktuarium, przy szerokiej współpracy specjalistów. Wykonawcami całej architektury są miejscowi górale.
HPIM5230.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Warunki odpustu zupełnego jaki można otrzymać w sanktuarium373 odsłonOdpust może zyskać ten, kto się nawrócił i pojednał z Bogiem. Nie może go natomiast zyskać człowiek trwający w grzechu ciężkim. Odpust zupełny mogą zyskać ci, którzy trwają w stanie łaski uświęcającej oraz są wolni od przywiązania do wszelkiego grzechu, nawet powszedniego. W dniu, w którym pragną zyskać odpust, powinni przystąpić do Komunii Świętej, pomodlić się w intencjach Ojca Świętego oraz spełnić czyn miłości wskazany przez Kościół (modlitwa, posługa, umartwienie).
HPIM5231.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Zabudowania sanktuarium wraz z kaplicą.439 odsłonSanktuarium matki Bożej Fatimskiej jest wotum dziękczynnym za uratowanie życia Papieża, który 13 maja 1981 roku padł ofiarą śmiertelnego w swych zamiarach zamachu. Jest też miejscem dalszej nieustającej modlitwy za Kościół i Ojca Świętego. Przekraczając próg tego Sanktuarium, jesteś zaproszony do włączenia się w ten wielki strumień modlitwy - dziękczynnej i błagalnej.
HPIM5232.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Pomnik świętego Wincentego Pallottiego422 odsłonProces beatyfikacyjny Wincentego Pallottiego trwał kilkadziesiąt lat. Pallotti został ogłoszony błogosławionym przez papieża Piusa XII 22 stycznia 1950, zaś ogłoszony świętym i równocześnie patronem Unii Misyjnej Kleru został przez papieża Jana XXIII 20 stycznia 1963. Za cud potrzebny do kanonizacji Pallottiego uznano uzdrowienie generała pallotynów ks. Wojciecha Turowskiego 24 października 1950.
Ciało Pallottiego jest wystawione na widok publiczny w kościele pod wezwaniem Świętego Zbawiciela na Falach (San Salvatore in Onda) w Rzymie - wciąż w stanie nienaruszonym. Aktualnie na twarz Pallottiego nałożony jest odlew w postaci maski.

HPIM5233.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Park przy sanktuarium396 odsłonCały park jest miejscem poświęconym modlitwie i refleksji nad maryjną drogą, jaką kroczy na co dzień Ojciec Święty. Pielgrzymi schodzący ścieżką w stronę ołtarza papieskiego spotykają po drodze maryjne znaki duchowości Jana Pawła II: jego ukochane figury i obrazy maryjne. W małych kaplicach znajduje się Matka Boża z Ludźmierza, z Kalwarii Zebrzydowskiej, z Wadowic, a także umiłowana przez Papieża Matka Boża z Guadalupe - cel jego pierwszej pielgrzymki papieskiej w styczniu 1979r.
HPIM5234.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Ołtarz polowy przy sanktuarium część I418 odsłonBryła ołtarza w tylnej części została zamknięta monumentalnym witrażem przedstawiającym historyczne wydarzenie - Hołdu Górali Polskich - jakie miało miejsce przy tym samym ołtarzu ze stadionu Wielkiej Krokwi w dniu 06 czerwca 1997 roku w czasie Mszy św. z Ojcem Świętym.
HPIM5235.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Ołtarz polowy przy sanktuarium część II413 odsłonBryła ołtarza w tylnej części została zamknięta monumentalnym witrażem przedstawiającym historyczne wydarzenie - Hołdu Górali Polskich - jakie miało miejsce przy tym samym ołtarzu ze stadionu Wielkiej Krokwi w dniu 06 czerwca 1997 roku w czasie Mszy św. z Ojcem Świętym.
HPIM5237.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Pomnik Papierza Jana Pawła II399 odsłonNa tym miejscu, razem z wami, pragnę jeszcze raz podziękować Pani Fatimskiej za dar ocalonego życia, podobnie jak to uczyniłem w Fatimie przed piętnastu laty. Totus Tuus...
HPIM5238.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Ołtarz polowy przy sanktuarium434 odsłonOłtarz ze stadionu pod Wielką Krokwią został wybudowany na czas pielgrzymki Ojca Świętego do Zakopanego w dniu 06 czerwca 1997 roku. Projekt architektoniczny opracował Zbigniew Śliwiński, natomiast autorem projektu plastycznego i rzeźbień był Marek Szala z Zakopanego. Prace budowlane prowadziła firma Pawlikowskiego z Poronina.
HPIM5243.JPG
Zakopane - Krzeptówki - zabudowania sanktuarium328 odsłon
HPIM5249.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Krzyż371 odsłonZ wysokości krzyża Zbawiciel dał każdemu z nas Maryję za Matkę. Każdy, kto znajdzie się pod nim, powinien usłyszeć słowa, jakie do stojącego pod krzyżem Jana wypowiedział umierający Chrystus: "Oto Matka twoja". I podobnie jak ten umiłowany uczeń, o którym czytamy w Ewangelii, winniśmy "wziąć Maryję do siebie".

HPIM5254.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Widok sanktuarium idąc do Zakopanego438 odsłonOkoło 4 km od centrum Zakopanego w kierunku Doliny Kościeliskiej znajdują się Krzeptówki. Jest to małe wzgórze, zwane tradycyjnie przez pielgrzymów i turystów: "Wzgórzem Fatimskim" lub krótko: "Fatima Zakopiańska". Krzeptówki znajdują się na przeciw Krzyża na Giewoncie z pięknym widokiem na panoramę Tatr.

HPIM5260.JPG
Zakopane - Krzeptówki - Widok sanktuarium idąc od strony Zakopanego327 odsłonPiękno tych świątyń odpowiada pięknu Tatr i jest odblaskiem tego samego piękna, o którym mówią słowa Wincentego Pola wypisane na krzyżu w Dolinie Kościeliskiej: "I nic nad Boga".
plików: 16, stron: 1