Galeria fotograficzna (Photo Gallery) zdjęcia

Eksperymentalna publikacja własnych zdjęć marek@zukint.pl


Strona główna :: Zaloguj mnie
Lista albumów :: Ostatnio przesłane :: Komentarze :: Popularne :: Najlepiej ocenione :: Ulubione :: Szukaj
Wybierz język:

Strona główna > Kraków > Krakowskie Synagogi

Synagoga_Izaka.JPG
Synagoga Izaaka312 odsłonSynagoga Izaaka (ulica Kupa) - synagogę ufundował Izak Jakubowicz w 1644 r. Nie wiem czy jakiś związek poza nazwiskiem ma z fundatorem tej synagogi, dzisiejszy Prezes Gminy Żydowskiej Pan Tadeusz Jakubowicz, ale mogę powiedzieć że, jest on bardzo sympatycznym człowiekiem. Pan Tadeusz Jakubowicz jest Ocalonym z Holokaustu dzięki pomocy Polaków, i jest wierny ziemi swoich przodków. Obecnie w tej synagodze wyświetlane są filmy o życiu i zagładzie Żydów.
Synagoga_Kupa.JPG
Synagoga Kuppa426 odsłonSynagoga Kuppa (ulica Warszauera 8) - zbudowana w latach 40 XVII w. Dziś w niej czasem są prowadzone wykłady o kulturze Żydowskiej.
Synagoga_Podgorze.jpg
Synagoga w Podgórzu341 odsłonSynagoga w Podgórzu istnieje od przedwojny. Rabinem w tej synagodze był postepowy Żyd. Znajduje się ona na ulicy Węgierskiej. Obecnie w odnowionym budynku znajduje się galeria Starmach Fundacji Nowosielskich.
Synagoga_Poppera.jpg
Synagoga Poppera279 odsłonSynagoga Wolfa Poppera znajduje się przy ulicy Szerokiej 16. Zbudowana została w 1620r. przez Wolfa Poppera, nosi one też nazwę Mała. W 1965r. budynek synagogi został odremontowany i zaadaptowany na osirodek Kultury.
Synagoga_Remu_h.JPG
Synagoga Remu'h422 odsłonSynagoga Remu'h (ulica Szeroka) - Snagoga ta jest ośrodkiem kultu religijnego do dnia dzisiejszego. W synagodze odbywaja sie sobotnie i świateczne nabożeństwa, a przyległy cmentarz jest odwiedzany przez pobożnych żydów z całego świata. Synagogata zostałazbudowana w 1553 r. przez Israel ben Józefa ojca rabina mojżesza Isserlesa (Remu). Jest to święte miejsce gdzie zanosi sie modły do Boga zgodnie z wyznaniem Mojżeszowym.
Synagoga_Stara.JPG
Synagoga Stara277 odsłonSynagoga Stara (ulica Szeroka 24) - jest najstarszą synagogą w Polsce. Została zbudowana w XV w. W 1570 r. została przebudowana na renesansową przez budowniczego z Florencji, Mateusza Gucciego. Obecnie znajduje się w niej muzeum z kolekcją judaików.
Synagoga_Tempel.JPG
Synagoga Tempel390 odsłonSynagoga Tempel - Postępowa (ulica Miodowa 24) - została zbudowana w latach 1860-62, archtektem był Igncy Hercok. W Tempelu liturgia była prowadzona według zreformowanego układu. Obecnie czasem z okazji świąt Żydowskich odbywają się uroczystości.
Synagoga_Wysoka.JPG
Synagoga Wysoka281 odsłonSynagoga Wysoka (ulica Józefa 38) - została zbudowana w 1556 r. Sala modlitwy została umieszcona na piętrze. Obecnie w tej synagodze mieści się sklep z pamiątkami i książkami Żydowskimi. W sklepie można zaopatrzyć sie w ciekawa literaturę poświęconą kulturze i historii Polskich Żydów
plików: 8, stron: 1